نکات حائز اهمیت جهت افزایش طول عمر باتریهای یو پی اس

ساختار باتری
25/05/2019
مزایای سیستم برق اضطراری
25/05/2019

-جهت افزایش طول عمر باتریها شرایط محیطی (دمایی و رطوبت) می باید برای آنها مهیا گردد. حداکثر دمای نگهداری باتریها می باید 25 درجه باشد و در صورت بالاتر رفتن از این حد به ازاء هر درجه سانتیگراد، 10 درصد از طول عمر باتری کاسته می شود.
-کنترل جریان و ولتاژ شارژ و دشارژ باتریها بسیار مهم بوده که این مورد می باید توسط کارشناس مربوطه بصورت دوره ای کنترل و با نمودارهای شارژ و دشارژ باتری و نیز مشخصات دستگاه یو پی اس مطابقت داده شود.
-استفاده از باتریهای همگن ( هم شکل، هم برند، تاریخ تولید یکسان و جدید) می تواند در افزایش طول عمر باتریها بسیار موثر می باشد. (در صورت خراب شدن یک باتری می باید نسبت به تعویض کلیه باتریها اقدام شود )
-عدم اتصال کوتاه بین پلاریته یک و یا چند باتری بصورت خواسته و یا ناخواسته، که در این صورت باعث افزایش دما و تخریب باتری و خطرات جانی خواهد شد.
-جلوگیری از هرگونه شل بودت کانکشن های سرباتری و آچارکشی دوره ای جهت افزایش طول عمر آنها
-نگهداری باتریها در محفظه های چند طبقه قراردهی آنها با فاصله از یکدیگر جهت عبور هوا بین آن.
-عدم انبار نمودن باتریها، که در صورت عدم استفاده از آنها می باید جهت جلوگیری از افت ولتاژ و تغییر مقاومت داخلی و مستعمل شدن باتریها بصورت دوره ای آنها را شارژ نمود.
-وجود برکر باتری جهت قطع باتری ها در مواقع اتصال کوتاه.
نکته: درصورت انتخاب باتری برای یو پی اس خود سعی شود از باتری های با آمپر بالا استفاده شود چراکه هرچقدر باتری ظرفیت بالاتری داشته باشد داری Life Time بالاتری نیز خواهد بود.

– نظافت دوره ای دستگاه از جمله مهمترین اقدامات لازم جهت افزایش طول عمر یک دستگاه یو پی اس می باشد، وجود ناخالصی در ذرات گرد و غبار که بصورت نیمه هادی عمل می کند، باعث ایجاد اتصال کوتاه بین قطعات الکترونیکی شده و سبب آسیب رسیدن به دستگاه می شود.
-کنترل مشخصه های الکتریکال یک یو پی اس توسط کارشناس مربوطه از جمله ولتاژ و جریان شارژر دستگاه، ولتاژ خروجی، تست عملکردی دستگاه و نهایتا تصحیح آنها و پر نمودن چک لیست های دوره ای
-تعویض قطعات مستهلک شامل فن ها و خازنها و دیگر قطعات الکترونیکی طبق برنامه ارائه شده از سمت سازنده
-آچارکشی اتصالات ورودی و خروجی دستگاه جهت جلوگیری از هرگونه آسیب به یو پی اس.
-متعادل نگه داشتن مقدار مصارف بر روی یک دستگاه (حداکثر 70 الی 80 درصد توان نامی یو پی اس)
-استفاده از تابلو توزیع برق و فیوزهای لازم، جهت حفاظت خروجی دستگاه در برابر اتصال کوتاههای احتمالی در پریزها و مصرف کننده ها.

شرکت فنی مهندسی فاتک انرژی افروز آماده ارائه هر گونه خدمات، مشاوره، فروش، خدمات پس از فروش، تعمیرات و قراردادهای سرویس نگهداری در زمینه انواع یو پی اس، باتری سیلد و اسیدی، استابلایزر، تابلو برق، دوربین مداربسته می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *